I. Postanowienia ogólne
Podstawę prawną niniejszego Regulaminu stanowią:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082);
- Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz.U. z 2019 r., poz. 1479, z późn. zm.);
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych /RODO/ (Dz. Urz. UE L nr 119, str. 1);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych (Dz.U. z 2013 r.,
369); - Statut Biblioteki Pedagogicznej.
§ 1
- Prawo do korzystania z usług Biblioteki mają:
- NAUCZYCIELE,
- STUDENCI,
- UCZNIOWIE (niepełnoletni uczniowie za poręczeniem rodzica/opiekuna prawnego),
- INNI czytelnicy.
- Korzystanie z usług Biblioteki jest bezpłatne.
II. Udostępnianie stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu
§ 2
- Z Internetu można korzystać w godzinach pracy Czytelni
- Aby skorzystać z Internetu należy okazać dokument tożsamości lub kartę biblioteczną w celach statystycznych.
- Stanowiska komputerowe w bibliotece pedagogicznej służą do celów edukacyjnych, dydaktycznych, naukowych i informacyjnych.
- Dozwolone jest:
- wyszukiwanie informacji na różnych portalach,
- korzystanie z bibliotecznych baz danych i katalogów,
- korzystanie wyłącznie z zainstalowanych programów,
- zapisywanie danych na własnych nośnikach,
- Zabrania się:
- instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejącym oprogramowaniu,
- ściągania plików muzycznych i filmów, programów oraz dokumentów łamiących bądź naruszających prawo autorskie,
- korzystania z komputera w celach zarobkowych.
- Użytkownik przyjmuje do wiadomości i akceptuje monitorowanie jego pracy przez dyżurującego nauczycielem bibliotekarza.
- Pracę przy komputerze należy zakończyć 15 minut przed zakończeniem pracy Czytelni.
- Zauważone nieprawidłowości w pracy komputera należy zgłosić dyżurującemu nauczycielowi bibliotekarzowi.
- Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego odpowiada finansowo użytkownik.
- W przypadku naruszenia przez użytkownika regulaminu, dyżurujący bibliotekarz maprawo do natychmiastowego przerwania sesji.
§ 3
- Użytkownik może korzystać w Czytelni z własnych urządzeń mobilnych i bezpłatnej sieci Wi-Fi.
III. Cyfrowa Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie
§ 4
- Cyfrowa Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie (zwana dalej CBP) jest systemem informacyjno - wyszukiwawczym Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, tworzonym przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie.
- Celem CBP jest digitalizowanie, archiwizowanie i udostępnianie w wersji cyfrowej wybranych dokumentów bibliotecznych. (domena publiczna, dokumenty z licencją).
§ 5
- Obiekty cyfrowe zamieszczane w CBP stanowią własność intelektualną i podlegają ochronie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa autorskiego.
- Autorzy, których dzieła znajdują się w zasobach BP mogą wyrazić swoją zgodę na publikację utworu w CBP poprzez podpisanie umowy licencyjnej precyzującej warunki udostępniania.
- W przypadku, gdy do Biblioteki wpłynie uzasadniony protest związany z prawem autorskim, opublikowane wcześniej dzieło zostanie natychmiast przeniesione do archiwum zamkniętego (dostępnego wyłącznie w Czytelni).
§ 6
- Z zasobów CBP w Chełmie może korzystać każda osoba znajdująca się w dowolnym miejscu i mająca dostęp do komputera z dostępem do sieci Internet.
- Zbiory CBP udostępniane są 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.
- Każdy użytkownik ma prawo do swobodnego dostępu do opublikowanych materiałów, jeśli nie mają one zabezpieczeń wynikających z decyzji właściciela praw majątkowych.
- Obiekty cyfrowe znajdujące się CBP służą przede wszystkim do celów naukowych, dydaktycznych oraz edukacyjnych i mogą być wykorzystywane wyłącznie do własnego użytku.
- Kopiowanie obiektów cyfrowych zamieszczonych w CBP jest dozwolone pod warunkiem, że publikacja ich treści nie będzie miała znamion działalności komercyjnej i zostanie zaopatrzona w informację o źródle pochodzenia obiektu wraz z odsyłaczem do odpowiedniej strony CBP.
IV. Biblioteczna Platforma Zdalnej Edukacji
Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie
§ 7
- Platforma Zdalnej Edukacji Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie zwana dalej platformą e-learningową to system informatyczny wspierający proces dydaktyczny w ramach doskonalenia realizowanego przez Bibliotekę służący do nauki w trybie online, w tym do przeprowadzania bezpłatnych szkoleń, kursów zdalnych, lekcji, konferencji, przechowywania materiałów dydaktycznych, itp.
- W regulaminie i na platformie e-learningowej stosuje się następujące określenia:
- Administrator – osoba odpowiedzialna za poprawne działanie platformy e-learningowej;
- Biblioteka – Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie;
- Gość – osoba posiadająca uprawnienia do przeglądania kursów, które nie wymagają zapisów;
- konto Użytkownika – dane osobowe osoby korzystającej z platformy;
- Prowadzący – Użytkownik posiadający uprawnienia pozwalające na prowadzenie kursu lub szkolenia na platformie e-learningowej;
- Uczestnik – Użytkownik zapisany na wybrany kurs lub szkolenie;
- Użytkownik – osoba posiadająca konto na platformie e-learningowej.
§ 8
- Właścicielem platformy e-learningowej jest Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie.
- Platforma e-learningowa Biblioteki służy celom samokształceniowym i wymianie informacji edukacyjnych.
- Materiały zamieszczane na platformie e-learningowej kierowane są przede wszystkim do nauczycieli, uczniów oraz innych zainteresowanych.
- Rejestracja na platformie e-learningowej wymaga akceptacji warunków Regulaminu.
- Zabrania się wykorzystywania platformy e-learningowej w sposób odbiegający od jej przeznaczenia, w szczególności w sposób naruszający polskie prawo lub dobre imię innych Użytkowników.
§ 9
- Materiały dydaktyczne umieszczone na platformie e-learningowej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 3.0. Polska, jeśli nie zostały oznaczone inaczej.
§ 10
- Użytkownika korzystającego z platformy e-learningowej obowiązują zasady netykiety.
- Materiały i wypowiedzi zamieszczone przez Użytkowników mogą być modyfikowane, bądź usuwane przez Prowadzącego lub Administratora, gdy są one niezgodne z postanowieniami Regulaminu. Dotyczy to w szczególności wypowiedzi i materiałów niezwiązanych z programem kursu.
- Użytkownicy są zobowiązani do wypełnienia swojego profilu prawdziwymi danymi osobowymi: imię, nazwisko, adres e-mail, które są niezbędne do rejestracji na platformie e-learningowej i korzystania z jej zasobów. Do profilu może zostać dołączone zdjęcie Użytkownika.
- Biblioteka nie odpowiada za szkody, jakie Użytkownik poniósł w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania platformy e-learningowej.
- Użytkownik zgłasza wszelkie nieprawidłowości związane z korzystaniem z platformy e-learningowej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
V. Postanowienia końcowe
§ 11
Nieprzestrzeganie przez czytelnika niniejszego regulaminu może spowodować pozbawienie prawa do korzystania z usług Biblioteki .
§ 12
Rozstrzyganie spraw nieuregulowanych postanowieniami niniejszego Regulaminu leży w kompetencji Dyrektora lub Wicedyrektora
§ 13
Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.02.2022r.